JEJMO DOBRO IN BODIMO SREČNI
Kako odlično to zveni. Pravzaprav ni niti tako težko, samo ne preskakujmo obrokov. Našemu telesu dajmo ustrezna hranila, izbirajmo zdrave sestavine in primerne količine.
Kako odlično to zveni. Pravzaprav ni niti tako težko, samo ne preskakujmo obrokov.
V svoji praksi osebnega mentoriranja, trenerstva, svetovanja, pogosto vidim, kako se ljudje zbegajo, preskakujejo obroke in potem ne dosežejo tistega, kar so si zadali. Še kako jih razumem.
Tudi sama sem včasih to počela. Po navadi mislimo, da če preskočimo kak obrok, prihranimo kalorije. Ne bo držalo, kajti sredi popoldneva ali zgodaj zvečer se že včasih pojavi tista brezvoljnost. Naše telo potrebuje gorivo, naše telo potrebuje energijo. In to dobimo v obliki hrana. Zato, ko prikrajšamo telo, le to vpije: »Potrebujem hrano, potrebujem hrano!« A kaj se zgodi, ko izbiramo hrano na hitro? Po navadi so to nezdrave odločitve. Takrat nimamo časa, da bi šli v trgovino, kupili zdrav brokoli in ga skuhali. Izberemo nekaj na hitro, običajno kaj sladkega, mastnega, da takoj dobimo energijo.
NASVET – imejmo tri glavne obroke – ZAJTRK, KOSILO IN VEČERJA, vmes pa seveda dva zdrava prigrizka. V dopoldanski malici naj bo sadje, v popoldanski pa naj prevladuje zelenjava. Načrtujmo obroke in dan bo poln energije, kalorij bo manj v telesu, posledično manj maščob in brez odvečnih kilogramov.
Še besedo, dve o ČASOVNO OMEJENEM PREHRANJEVANJU. To pomeni, da se prehranjujemo znotraj 8-12 urnega okna. Pomaga, vendar pozor. Vsakdo ima svoj ciklus aktivnosti, drugačen ritem, vsako telo je drugačno. Ja, poskusimo. Časovno omejevanje pomaga. Pomaga, pri izboljšanju spanja, regeneracije, pri hujšanju, a zelo svetujem posvet s strokovnjakom.
Lahko mi pišete, me pokličete ali se javite preko .
S svetlobo in ljubeznijo v nov dan.
Zdravo prehranjevanje je je bistvenega pomena za kvaliteto našega življenja. Pravilna izbira hrane igra ključno vlogo pri ohranjanju splošnega dobrega počutja in kakovosti življenja. Zakaj je pravilna in zdrava prehrana pomembna:
OSKRBUJE NAS S HRANILI
Zdrava hrana zagotavlja bistvena hranila, kot so vitamini, minerali, beljakovine, ogljikovi hidrati in maščobe, ki so potrebna za pravilno delovanje telesa. Ta hranila so potrebna za rast, razvoj in vzdrževanje telesnih funkcij.
DOVAJA ENERGIJO
Hrana je glavni vir energije za telo. Ogljikovi hidrati so še posebej pomembni, saj se pretvorijo v glukozo, ki napaja telesne celice. So prvi vir energije. Pomemben vir energije so še beljakovine in maščobe.
URAVNAVA TELESNO TEŽO
Uživanje pravih vrst in količin hranilnih snovi lahko prepreči prenajedanje in kopičenje odvečne telesne maščobe, kar lahko povzroči debelost in s tem povezane zdravstvene težave.
PREPREČUJE BOLEZNI
Prehrana, bogata s sadjem, zelenjavo, polnozrnatimi izdelki, pustimi beljakovinami in zdravimi maščobami, je povezana z manjšim tveganjem za kronične bolezni, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen in nekatere vrste raka. Ta živila zagotavljajo antioksidante in druge spojine, ki podpirajo delovanje imunskega sistema in ščitijo pred poškodbami celic.
SKRBI ZA UREJENO PREBAVO
Črevesje so drugi možgani. Živila, bogata z vlakninami, kot so cela zrna, sadje in zelenjava, spodbujajo zdravo prebavo, preprečujejo zaprtja in ohranjajo zdravo črevesja.
KREPI DELOVANJE MOŽGANOV
Hrana, bogata s hranili, prispeva k kognitivnemu zdravju. Tu velja omeniti Omega-3 maščobne kisline.
KREPI ZDRAVE KOSTI
Ustrezen vnos kalcija in vitamina D s hrano in obogatena živila, pomagajo ohranjati močne kosti in preprečujejo stanja, kot je osteoporoza, revma.
SKRBI ZA ZDRAVO SRCE IN OŽILJE
Prehrana z nizko vsebnostjo nasičenih in brez trans maščob ter visoko vsebnostjo nenasičenih maščob, skupaj s hrano, ki podpira zdravje srca (npr. oreščki, semena, cela zrna), lahko pomaga zmanjšati tveganje za bolezni srca in ožilja.
NEGUJE KOŽO
Ključna so hranila, kot sta vitamina C in E, ter antioksidanti, saj pomagajo ohranjati zdravo kožo s spodbujanjem proizvodnje kolagena in zaščito pred poškodbami zaradi okolijskih dejavnikov.
SKRBI ZA HORMONSKO RAVNOVESJE
Poiščimo živila, ki vsebujejo spojine, ki lahko vplivajo na proizvodnjo in ravnovesje hormonov, kar prispeva k splošnemu hormonskemu zdravju.
OHRANJA DOBRO RAZPOLOŽENJE IN DUŠEVNO ZDRAVJE
Brez nekaterih hranil ne moremo ohranjati razpoloženja, zapademo lahko v bolezni, stres, depresijo. Naj omenim samo nekatere, kot so vitamini B in omega-3 maščobne kisline, so povezana z izboljšanim razpoloženjem in duševnim počutjem. Uravnotežena prehrana lahko podpira čustveno odpornost in zmanjša tveganje za motnje razpoloženja. Zdrava in uravnotežena prehrana vključuje raznolika hranilna, hrano iz različnih skupin živil.
Ključne sestavine zdrave in uravnotežene prehrane:
SADJE IN ZELENJAVA
So bogat vir vitaminov, mineralov, vlaknin in antioksidantov. Prizadevajmo si vključiti raznoliko barvito sadje in zelenjavo v svojo prehrano, da zagotovimo širok spekter hranil.
POLNOZRNATA ŽIVILA
To so rjavi riž, polnozrnata pšenica, kvinoja, oves in polnozrnat kruh. Vsebujejo veliko vlaknin in zagotavljajo trajno energijo. Vsebujejo tudi pomembna hranila, kot so vitamini skupine B in minerali.
KVALITETNE BELJAKOVINE
Viri beljakovin rastlinskega izvora so fižol, leča, tofu, tempeh in stročnice. Ti zagotavljajo esencialne aminokisline za vzdrževanje in rast mišic.
ZDRAVE MAŠČOBE
Med pomembnejše zdrave maščobe sodijo avokado, oreščki, semena in oljčno olje. Te maščobe podpirajo zdravje srca, delovanje možganov in splošno dobro počutje.
NEKAJ ZDRAVIH NASVETOV NA POTI SPREMEMBE KVALITETE ŽIVLJENJA
Omejimo dodatne sladkorje. Zmanjšajmo vnos sladke hrane in izločimo vnos sladkih pijač. Namesto tega se osredotočimo na naravne vire sladkorjev, kot je sadje. Preberimo etikete, da prepoznamo skrite sladkorje v predelani
hrani.
Nadzirajmo velikost porcij.
Izognimo se prenajedanju. Tudi zdrava hrana lahko prispeva k prekomerni porabi kalorij, če jo uživamo v velikih količinah.
Skrbimo za hidracijo.
Čez dan pijmo veliko vode. Zeliščni čaji in preparirana voda so prav tako dobre možnosti. Umaknimo sladke in kalorične pijače.
Omejimo predelano hrano
Predelana hrana pogosto vsebuje visoko vsebnost nezdravih maščob, natrija in dodatkov. Kadar koli je to mogoče, izberimo polnovredna, minimalno predelana živila.
Bodimo zmerni.
Dovolimo si občasne priboljške in razvajanja, vendar naj bodo zmerni, da ohranimo uravnoteženo prehrano.
Poskrbimo za raznolikost v prehranjevanju.
Uživanje najrazličnejših živil zagotavlja, da dobimo vrsto hranilnih snovi. Različna živila zagotavljajo različne kombinacije vitaminov, mineralov in drugih koristnih spojin.
Prehranjujmo se premišljeno.
Bodimo pozorni na znake lakote in sitosti. Jejmo počasi, dobro prežvečimo hrano, uživajmo v obrokih. Pijmo v kratkih požirkih, večkrat. Tako lahko preprečimo prenajedanje.
Načrtujmo obroke.
Ko načrtujemo, si zagotovimo dobro mešanico hranil čez dan. Načrtovanje nam lahko pomaga pri bolj zdravi izbiri, izognemo se zanašanju na pripravljeno hrano.
NE POZABIMO, da se posamezne prehranske potrebe razlikujejo glede na dejavnike, kot so starost, spol, stopnja aktivnosti in zdravstveno stanje. Dobro je, da se posvetujemo z osebo, ki ima znanje in
izkušnje, da ustvarimo prilagojen in trajnosten načrt prehranjevanja, ki ustreza našim posebnim potrebam in ciljem.
PRAVILNA IN ZDRAVA IZBIRA HRANE JE KLJUČNEGA POMENA ZA KREPITEV TELESNEGA ZDRAVJA, PREPREČEVANJE BOLEZNI, PODPIRANJE DOBREGA DUŠEVNEGA POČUTJA IN OHRANJANJE VISOKE KAKOVOSTI ŽIVLJENJA.
Bogato znanje se je nabiralo skozi desetletja in izkušnje naredijo preklop, da vedno najdem rešitev in pridem do cilja.
© 2024 Copyright Vlasta Mlakar All rights reserved. Design by WGD